Jako dvacetiletý student byl v roce 1959 zatčen za účast v organizaci „Chorvatská revoluční mládež“ a pět let žalářován v krutých podmínkách skalnatého ostrova Goli, symbolu hrůzy a smrti. Verše A. Vučemila a dalších zahraničních i českých básníků — vězňů totality — zazní ve scénické kompozici.
Narozen 10. července 1925, Libohova, Albánie. S nástupem komunistické diktatury odsouzen v roce 1946 na doživotí. Z vězení byl propuštěn v roce 1963 a až do pádu komunismu v roce 1990 internován.
V letech 1993-1998 spolupracovala na různých výzkumných a výstavních projektech (v berlínském institutu pro srovnávací sociální výzkum, na univerzitě v Münsteru, v Památníku Sachsenhausen a v Německém historickém muzeu).
V současné době tato mnohokrát oceněná herečka zmobilizovala své třicetileté tvůrčí zkušenosti ke zpracování inscenace „Zdi nemlčí“ inspirované původním představením české autorky Daniely Řeřichové, sestavené z výpovědí politických vězeňkyň.
Pracuje jako nezávislá fotografka a spolupracuje s redakcemi různých novin a časopisů. Zabývá se portrétem, inscenovanou fotografií, tancem, filmovým a divadelním uměním.
Uwe Steinmetz získal za své cílevědomé úsilí upozornit uměleckými prostředky na bohatost a rozmanitost kulturního dědictví různých národů řadu ocenění včetně „Theodor Fontane Prize 2000" od Asociace Science Foundation, první cenu jako nejlepší sólista v soutěži European Jazz v Getxo v roce 2001 a v roce 2008 byl oceněn jako osobnost Jazz Art Ensemble v Dolním Sasku.
Hudebník, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s kapelou Blue Effect. Narodil se roku 1946 v Praze a už jako patnáctiletý hrál na kytaru ve známé skupině Komety. První profesionální angažmá dostal v roce 1964 v klubu Olympik.
Kvůli soustavné policejní šikaně (akce Asanace) opustil v říjnu 1978 Československo a žil v emigraci v Nizozemsku. Po pádu komunismu se ihned v roce 1989 vrátil a již v listopadu zpíval na Letenské pláni.
V roce 1990 byla zvolena místopředsedkyní KPV a v roce 2003 její předsedkyní. V čele Konfederace politických vězňů pracuje dodnes. Zasloužila se o řešení otázek odškodnění politických vězňů, podílela se na přípravě a formulování legislativních návrhů v této oblasti…
Spisovatelka, autorka ojedinělého svědectví o krutosti totality "Dědictví". Rozsahem i mimořádně citlivým zpracováním se tato sbírka stala zcela výjimečným dílem, na němž autorka pracovala celých deset let. Helena Havlíčková opustila se svým manželem a svými dětmi Československo v roce 1969 a od té doby žije ve Francii.
Od roku 2002 primátorem hl.m. Prahy. Členství v oborových organizacích a expertních komisích, v mezinárodních organizacích, bohatá publikační činnost, řízení mezinárodních programů a projektů. Studium v zahraničí…
Od roku 2006 rektor Univerzity Karlovy v Praze, v letech 1991—1996 působil na lékařské fakultě Minnesotské univerzity v USA. Publikuje recenze v prestižních zahraničních časopisech (např. Circulation Research). Člen American Physiological Society a American Heart Association.
V letech 1999—2006 odborný a vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Od 1. 8. 2007 prozatímní ředitel Archivu bezpečnostních složek, první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. Přednáší na zahraničních konferencích, vydává odborné publikace, autor mnoha článků o totalitní minulosti. Poslanec PČR, historik.
V letech 1969—1976 studoval na CMBF v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen v 26. června 1976. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o rok později byl jedním ze 17 zakladatelů VONS…
Od roku 1999 je prezidentem Mezinárodní asociace bývalých politických vězňů a obětí komunismu (Inter-Asso), která sdružuje 16 národních výborů, počínaje Albánským výborem politických vězňů a konče Všeukrajinským svazem politicky stíhaných.
Nositel řádu Francouzské čestné legie, Válečného kříže 39—45, Medaile za chrabrost: Plk. Ing. Jan Horal, MBE V červenci 1943 se v rámci jednotky přesunul do Velké Británie a byl zařazen do Československé samostatné obrněné brigády. V současnosti významný mecenáš válečných veteránů.